image_pdfimage_print

1-Öğretmenin sözü sizinkinden daha geçerli olacaktır, bu sizi incitebilir. Fakat bu duygularınızı gizlemek ve çocuğunuzun adaptasyonuna destek olmak çok önemlidir. Çünkü ne kadar uyum sağlarsa, o kadar mutlu ve başarılı olur.

2-Bu yaştaki çocuklar sürprizlerden ve değişikliklerden hoşlanmazlar. Öğretmenin geçici olarak değişmesi, okul programındaki değişiklikler, evdeki değişiklikler bile aklını karıştırabilir.Olabildiğince açık ve net olunmalıdır.

3- 2. sınıf öğrencileri daha küçük çocuklara göre daha endişeli olduklarından neye üzüleceklerini kestirmek güçtür. Çocuğun sinirlenip anne babayı evden kaçmakla ya da okula gitmemekle tehdit ettiği zamanlar olacaktır. Çoğunlukla bu yaştaki çocukların şüphelerinin giderilmeye ihtiyacı vardır. Ona güçlü olduğu alanlar hatırlatılarak şüphelerinin giderilmesi yararlıdır.

4-Şüpheleri gidermenin işe yaramadığı tek zaman, haksızlığa uğradığını düşündüğü zamanlardır. Bu 2. sınıftaki çocuklar için çok önemli bir konudur. Sık sık haksızlığa uğradıklarından yakındıklarını duyarsınız. Zamanı geldiğinde adil olmak hakkında konuşmak yararlı olur.

5- ÖDEVLER KONUSUNDA ÇOCUĞUNUZA NASIL YARDIM EDEBİLİRSİNİZ? 2. sınıf öğrencileri her ne kadar ödevleri konusunda daha sorumlu davransalar da, unutmaya ve eşyalarını kaybetmeye eğilimleri vardır. Çocukların ödev alışkanlığını kazanmaları için yardıma ihtiyaçları vardır. Özellikle ödevlerini ne zaman ve nerede yapacakları konusunda problem yaşarlar. Günlük bir plan hazırlayın , plana uymaya çalışın. Çalışmaları birlikte yapmaya özen gösterin. Bu çalışmalar sırasında sabırlı davranıp, çocuğun yardıma ihtiyaç duyduğu anlarda yanında olun, fakat onun yerine ödevlerini yapmayın.

6-ÖDEVLER BİTTİĞİNDE Çocuğunuzun ödevindeki hataları gözden geçirin, fakat yanlışlarını düzeltmeyin, bunun yerine düzeltmesi gereken hatalarını gösterin, yeniden denemesini ya da açık uçlu sorular sorarak hatalarını fark etmesini sağlayın. Eğer hala düzeltemiyorsa o şekilde bırakarak öğretmeninin çocuğun bu konuyu öğrenemediğini fark etmesine izin verin.