image_pdfimage_print

Söyledikleriniz ile yaptıklarınız farklı ise iyi bir örnek değilsinizdir. Güzel örnek eğitimin en güzel metotlarından biridir.Çocuklar duyduklarından çok gördüklerini yaparlar.Güzel örnekler çocuğa gizliden gizliye işliyor.Kötü örneklerde aynı.

  Bir çok ailede şahit oldum ve bu konuda çok şikayet aldım. Çocuğum kitap okumuyor. Sürekli kitap okumasını söylüyorum ama okumak istemiyor. Bu konuda yardımcı olur musunuz diye. Her aileye aynı söyledim . Birlikte kitap okuyun ve okuduğuz kitaplar hakkında konuşun. Söylemek yetmez yapmak gerekir .Sonuçların nasıl olduğunu merak ediyorsanız düşünün ! Ailenizle birlikte kitap okuyorsunuz ve kitaplar hakkında konuşuyorsunuz .

   Ülkemizde klasiktir. Özellikle erkek çocuklarını alırlar ortaya hadi şuna bir söv , hadi şuna şeyine göster gibi uygunsuz hareketler yaptırırlar sonra da gülerler .Çocukların bilinç altına neleri attıklarının farkında değiller yada çocukları umurumda değil. Kendi eğlenceleri için çocukları ile oynuyorlar.  İşte biz çocuklarımızı alıp hadi bir fidan dik deyip sonunda gülerek onu tebrik ettiğimiz zaman daha iyi bir toplum olacağız.

 Aile içi kurallar var birde. Kendimizin uymayıp çocuklarımız uymadığı zaman azarladığımız kurallar !  Kurallar herkes için var bunu çocuk bunu bilir. Çocuklara sürekli kuralları tekrar etmek yerine kendiniz uymaya deneyin . Çözüm bu kadar basit.

  Sağ elin verdiğini sol elin görmemesi gerek diye bir söz vardır. Bu çocuklar için geçerli değil. Aksine iyilikleri birlikte yapmaya özen gösterin. Çocuklarımızın güzel örneklere ihtiyacı var. Ağaçları sulamak güzel bir şeydir demeyin alın elinize birer şişe su gidin birlikte ağaç sulayın.İnsanlara yardım etmek güzel bir şeydir demeyin. Gidin birlikte bir aileye yardım edin. Nasihat unutulur ama güzel örnek asla !

 İyi ve ya kötü çocuklarımıza her daim örnek oluyoruz. Çocuklarımız bizi dinlediği kadarda izliyor ve bu sadece sizin ona nasihatlerde bulunduğunuz zaman değil !  Telefon görüşmelerinizde  , televizyon izlerken , dişinizi fırçalarken , sigara içerken  … kısacası her zaman.

Unutmayın yaptığınız her davranışta çocuklar iyi ve ya kötü örnek oluyorsunuz. Şimdi karar sizin !